Figurë

A duhet t’i ushqejnë fëmijët me gji nënat e infektuara me virusin korona?

Nënat e reja të infektuara me COVID-19 duhet të vazhdojnë ushqyerjen me gji dhe nuk duhet të ndahen nga foshnjat e tyre. Kjo është deklarata e Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH), këtë të premte duke shtuar se përfitimet e ushqyerjes me gji kalojnë çdo rrezik. Shefi i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha në një konferencë virtuale për shtyp, se agjensia…

Read more

Nga nutricionistët amerikan: Udhëzuesi i piramidës së ushqimit për fëmijë

Përcaktimi i cilësisë dhe sasisë së ushqimit për fëmijë, është proces i vështirë, por Departamenti Amerikan i Bujqësisë, ka krijuar një udhëzues në formë piramide, që shërben për një ushqim sa më të shëndetshëm, sidomos për fëmijët e vegjël. Por çfarë saktësisht nënkupton kjo piramidë? Udhëzuesi i Piramidës Pasi fëmija të mbushë moshën dy vjeç, ushqimi për ta nuk duhet…

Read more

Aktorja Adriana Matoshi, takim me ministren Vlora Dumoshi

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, gjatë ditës së sotme (e premte) ka takuar aktoren Adriana Matoshi, e cila është shpërblyer me çmimin si aktorja më e mirë në Festivalin e Francës “See A Paris”. Dumoshi ishte shprehur mirënjohëse për kontributin që aktorja po jep në promovimin e kulturës, duke ndarë si dhuratë një okarinë. “Dua t’i përkrah…

Read more

Gruaja e parë amerikane që eci në hapësirë, prek pikën më të thellë të oqeanit

Një ngjarje historike që ka bërë xhiron e medias botërore këto ditë! E para grua që shkeli në hapësirë 36 vite më parë, sapo theu një tjetër rekord që pak të tjerë kanë guxuar ta bëjnë. Kathy Sullivan, u bë pjesë e sfidës “Challnger Deep”, duke prekur kështu pikën më të thellë në oqeanin Paqësor. Ish-astronautja e NASA-s u bë…

Read more

Agnesa Vuthaj, bëhet nuse ( Foto)

Njihet si një nga vajzat më të bukura shqiptare. Madje ka qenë edhe e kurorëzuar si Miss Kosova. Agnesa Vuthaj, vazhdon të jetë aktive me sesione fotografish nga më të ndryshmet. https://www.instagram.com/p/CBTW7MAHlao/ Së fundmi ajo ka postuar në faqen e saj zyrtare ne Instagram, disa imazhe , ku shihet e veshur me kostume tradicionale. Ajo shfaqet  e veshur si nuse,…

Read more

Dafina Zeqiri nuk ka të ndalur!

Njëra ndër artistët më aktive gjatë pandemisë, ka qenë Dafina Zeqiri. Ajo solli disa projekte muzikore të cilat kanë arritur miliona klikime në YouTube dhe u dëgjuan në të gjitha platformat. Edhe pas gjithë atyre këngëve, Dafina nuk e ka ndërmend të ndalet. Së fundmi ajo ka postuar një fotografi në Instagram poshtë së cilës ka shkruar: “N’zemren e tina…

Read more