Tag: Vaksina Covid19

Sa mund të ruhen antitrupat pas vaksinimit kundër Covid-19

Qëllimi i vaksinave të COVID-19 që po përhapen në të gjithë botën është të stimulojë sistemin tonë imunitar në krijimin e një përgjigjeje mbrojtëse kundër coronavirusit, veçanërisht duke gjeneruar antitrupa. Këto antitrupa qarkullojnë më pas në gjakun tonë derisa të jenë të nevojshme në të ardhmen, duke sulmuar dhe hequr coronavirusin shpejt nga trupat tanë nëse infektohemi. Si “mban mend”…

Read more

Shtetet europiane po e refuzojnë, por OBSH mbështet vaksinën e AstraZeneca

Derisa pjesa më e madhe e shteteve të Europës perëndimore kanë ndaluar administrimin e vaksinës AstraZeneca për personat mbi 65 vjeç, Organizata Botërore e Shëndetësisë i ka dhënë asaj dritën jeshile. Eskpertët e OBSH në Gjenevë, pas disa javësh ekzaminime kanë konfirmuar se vaksina e zhvilluar në Universitetin e Oksfordit është e sigurt për t’u administruar tek të moshuarit. Ky…

Read more

Domi: Vaksina kineze mund të jetë me efikasja, por më e rrezikshmja kundër virusit?

Kompani të ndryshme në botë kanë krijuar vaksina anti koronavirusit, disa me ARN, disa duke kopjuar virusin Sars-Cov-2 e disa me viruse të inaktivuar ose inaktivizuar. Vaksina e Kinës është një prej tyre e cila sipas ekspertit Domi nga SHBA është më efikasja por edhe më e rrezikshmja. Arban Domi-Drejtor i Zhvillimit të vaksinave në kompaninë GeoVax, SHBA, thotë se…

Read more

Pse nuk duhet të keni frikë nga efektet anësore të vaksinave anti-Covid?

Për një pjesë të njerëzve, marrja e vaksinave të para anti–Covid mund të jetë disi e sikletshme. Ato mund t’iu bëjnë të ndiheni të sëmurë për 1 ose 2 ditë, edhe pse nuk përmbajnë viruse të plota për t’iu infektuar. Vaksinat e Pfizer/BioNTech dhe Moderna-s, janë mjaft “reaktogjene”, gjë që do të thotë se ato stimulojnë një reagim të fortë imunitar që mund të shkaktojë dhimbje të përkohshme por të bezdisëse, ethe, dridhura dhe dhimbje koke. Pra marrja e tyre vaksinave krijon njëfarë shqetësimi fizik, por ai…

Read more

Nesër nis vaksinimi në të gjithë BE-në, Presidentja e KE: Po kthejmë faqen e një viti të vështirë

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen deklaron se nesër do të nisë vaksinimi në të gjitha vendet e BE-së. Përmes një postimi në Twitter Von der Leyen i cilësoi momente të unitetit, ndërkohë që shton se vaksinimi është rruga e qëndrueshme për të dalë nga pandemia. “Sot, ne fillojmë të kthejmë faqen e një viti të vështirë. Vaksina…

Read more

Vaksina e Moderna-s mund të shkaktojë efekte anësore për njerëzit me mbushës (filler) në fytyrë

Njerëzit me mbushës kozmetikë të fytyrës (fillers) mund të përjetojnë ënjtje dhe inflamacion me një nga vaksinat e koronavirusit, vuri në dukje komiteti këshillues i Federatës Amerikane për Ushqimin dhe Barnat (FDA). Sipas komitetit, disa pjesëmarrës në provë, të cilët kanë pasur mbushës, kanë tashmë efekte anësore. Një dermatologe me bazë në Kaliforni tha se reagimi është imunologjik. “Ka kuptim…

Read more