Tag: Lajme

Dua Lipa, në kopertinën e numrit më të ri të revistës “Vogue”

Ylli i muzikës botërore Dua Lipa po vazhdon rruëtimin profesional, me suksese. Duket se viti 2021, ka nisur mbarë për këngëtaren shqiptare. Ajo ka bërë të ditur se për të dytën herë me radhë është bërë pjesë e kopertinës së revistës prestigjioze “Vogue”. Dua Lipa, edhe kësaj radhe shfaqet tejet atraktive dhe me një dukje krejtësisht të vecantë. Në vijim…

Read more

Nderohet i riu Agon Musliu që humbi jetën tragjikisht në konvikt. Në klubin e lexuesve vendoset pllaka me emrin e tij

Klubi i lexuesve të Gjilanit tashmë edhe zyrtarisht ka marrë një emërtim. Këtë e kanë bërë të ditur zyrtarë të Komunës së Gjilanit. Sipas tyre tashmë në objektin e këtij klubi është vendosur pllaka me emrin e Agon Musliu, i cili ndërroi jetë në mënyrë tragjike në fillim të pandemisë. Nënkryetari i Komunës, Arbër Ismajli, tha se kjo është me…

Read more

Princ Leka në revistën franceze flet me dashuri për princeshën e vogël Geraldinë. “Mezi po i presim qeshjet e saj”

Princ Leka ka dhënë një intervistë për një revistë franceze ku për herë të parë ka treguar për lindjen e të bijës, Geraldinës. I pyetur se kur do t’ia prezantojnë princeshën gjithë familjarëve, princi thotë se ata kanë ndjekur traditën shqiptare kur nëna dhe bebi qëndrojnë disi të izoluar në 40 ditët e para pas lindjes së bebit edhe pse…

Read more

Kur pritet të vijnë vaksinat kundër koronavirusit në Kosovë, përgjigjet Naser Ramadani nga IKSHPK

Në muajin mars, pritet të vijnë në Kosovë vaksinat e para kundër koronavirusit. Këtë e ka bërë të ditur, drejtori i Institutit Kombëtar për Shëndetësi, Naser Ramadani, gjatë një prononcimi në emisionin “Sot”. Sipas Ramadanit, vaksinat pritet të arrijnë në Kosovë deri në mars, por ai shton se janë procedura që MSH-ja i ka kryer dhe janë në pritje. “Kjo…

Read more

Këtë dimër do mbizotërojë e bardha dhe nuancat e saj: Disa ide veshjesh, që realizohen thjesht!

Disa vende do bëhen njësh me borën dhe disa të tjerë do e rikujtojnë atë: Janari i vitit 2021 do të jetë i mbushur me veshje në ngjyrë të bardhë, pana, ngjyrë qumështi etj! Edhe këtë sezon, kombinimet njëngjyrëshe ose ato monokromatike, me të nuanca të së njëjtës ngjyrë, do vazhdojnë të jenë IN! Kombinimi bazë mbetet ai me ngjyra…

Read more

“Ngadalësia” e Kunderës vjen në shqip nga Mirela Kumbaro

Një reflektim për kohën të cilën jetojmë ku të gjithë duket se i jemi dorëzuar “demonit të shpejtësisë”, ku kemi harruar shijimin e kënaqësisë duke u fokusuar tek kërkimi i saj, ku të gjithë duket se janë në garë për të rrëmbyer tërë dritat mbi vete e ku “kërcimtarët” janë ata që dominojnë të gjitha skenat. Romani “Ngadalësia” i Milan…

Read more