Tag: Lajme nga Shendetesia

Sa mund të ruhen antitrupat pas vaksinimit kundër Covid-19

Qëllimi i vaksinave të COVID-19 që po përhapen në të gjithë botën është të stimulojë sistemin tonë imunitar në krijimin e një përgjigjeje mbrojtëse kundër coronavirusit, veçanërisht duke gjeneruar antitrupa. Këto antitrupa qarkullojnë më pas në gjakun tonë derisa të jenë të nevojshme në të ardhmen, duke sulmuar dhe hequr coronavirusin shpejt nga trupat tanë nëse infektohemi. Si “mban mend”…

Read more

Bëhet gati ambienti, kur do të nisë vaksinimi anti-Covid në Air Albania (Video)

Ambienti ku do të kryhet procesi i vaksinimit anti-Covid në Air Albania është thuajse në përfundim, ndërkohë që procesi i vaksinimit do të nisë në javën e tretë të janarit. Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu inspektuan nga afër përgatitjet. Manastirliu tha se pritet që të vaksinohen 60 persona për çdo një orë dhe procesi do të…

Read more

Dr. Faucit: Vendet ku nuk duhet të shkoni gjatë kësaj periudhe

“Spitalet në disa qytete janë të tejmbushura. Shpërndarja e vaksinave nuk po bëhet aq shpejt sa duhet. Vdekjet janë të vërteta”, tha këtë fundjavë Dr. Anthony Fauci, eksperti kryesor i sëmundjeve infektive në SHBA dhe drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, duke iu referuar 350,000 Amerikanëve që kanë humbur jetën nga COVID-19. “Situata mund dhe ka të…

Read more