Tag: Keshilla

Vaksina e Moderna-s mund të shkaktojë efekte anësore për njerëzit me mbushës (filler) në fytyrë

Njerëzit me mbushës kozmetikë të fytyrës (fillers) mund të përjetojnë ënjtje dhe inflamacion me një nga vaksinat e koronavirusit, vuri në dukje komiteti këshillues i Federatës Amerikane për Ushqimin dhe Barnat (FDA). Sipas komitetit, disa pjesëmarrës në provë, të cilët kanë pasur mbushës, kanë tashmë efekte anësore. Një dermatologe me bazë në Kaliforni tha se reagimi është imunologjik. “Ka kuptim…

Read more

Heq toksinat dhe lufton mëlçinë e dhjamosur, ja receta mrekullibërëse!

Ju mund të jetoni vetëm me një veshkë. Mund të mbijetoni pa shpretkën apo tëmthin, madje mund të jetoni edhe pa stomak. Por nuk mund të jetoni pa mëlçinë, organin e brendshëm më të madh të trupit. Çfarë funksioni ka mëlçia? Këtij organi vital i atribuohen më shumë se pesëqind funksione të ndryshme. E para dhe më kryesorja, luan rolin e “truprojës”,…

Read more

OBSH: Varianti i ri i koronavirusit nuk është jashtë kontrollit

“Varianti i ri i koronavirusit i zbuluar në Britani me një normë më të lartë transmetimi nuk është jashtë kontrollit dhe mund të përmbahet duke përdorur masat ekzistuese”, tha sot Organizata Botërore e Shëndetësisë. Shefi i urgjencave i OBSH, Michael Ryan në një konferencë për shtyp deklaroi se pavarsisht nivelit të infektimeve, i cili sipas tij nuk është jashtë kontrollit,…

Read more

Si te ecni përpara pas një ndarje

Dhimbja e ballafaqimit me një ndarje është universale dhe e përsëritshme. Kur ndodhin ndarjet shpesh ngjallin frikën e të qenit vetëm, të mos dashurit më kurrë dhe të izolimit. Kur ndaheni me dikë, ju jo vetëm që jeni duke u pikëlluar për humbjen e marrëdhënies, por edhe për humbjen e shpresave dhe ëndrrave që keni ndarë së bashku. Në fund…

Read more