Shëndet dhe Bukuri

Çaji që ju ndihmon për të pastruar organizmin pas festave

Gjatë festimeve të fundvitit e keni ekzagjeruar me ushqim dhe tani ndiheni të lodhur e të fryrë? Nëse përgjigja është ‘po’, zgjidhja e problemit tuaj është një çaj i mirë pastrues dhe detoksifikues me të cilin do të ndihmoni organizmin të largojë toksinat e tepërta. Receta e çajit me xhinxher E dini që mund të përgatisni një çaj të mirë…

Read more

Jo antibiotik fëmijëve me COVID, thotë mjekja pediatër: Shmangni trajtimin me ilaçe pa rekomandim

Përdorimi i antibiotikëve tek fëmijët me Covid pa rekomandimin e mjekëve mbetet një problem shqetësues. Mjekja pediatre Besjana Hoxha bën apel për të shmangur përdorimin e tyre, pasi mund të shkaktojë efekte anësore tek të vegjlit. “Prindërit shpesh i trajtojnë fëmijët e tyre në shtëpi, edhe me antibiotikë. Është e gabuar sepse ato mund të kenë edhe efekte anësore. Cdo…

Read more

Vitaminat e rëndësishme që duhet të marrë çdo grua pas moshës 40-vjeçare

Mendojini vitaminat dhe lëndët ushqyese si një ushtri që mund të luftojnë sëmundjet e lidhura me moshën. Mënyra më e mirë për të krijuar këtë ushtri është të ushqeheni me një dietë të pasur dhe të shëndetshme. Është e rëndësishme të ushqeheni mirë në çdo moshë, megjithatë pas të 40-ave është shumë e rëndësishme pasi edhe në këtë moment fillojnë…

Read more

Këshilla për prindërit. Mësoni më shumë për diarrenë akute tek fëmijët

Diarreja është problem shëndetësor që mund të shfaqet papritur dhe ka gjasa të zgjas me ditë të tëra. Në këtë artikull, që sjellë Fem Magazinë, jepen infromacione rreth diarresë akute, e cila zakonisht shfaqet tek fëmijët. Në shumicën e rasteve, diarreja shfaqet me simptoma të lehta dhe kalon brenda disa ditës, pork a raste kur ky problem mund të zgjas…

Read more

Alergjitë VS Koronavisrusi: Ja si ta dalloni ndryshimin

Derisa stina e pranverës zakonisht vjen me lajme të mira për shëndetin, ditët e ftohta të dimrit, shkaktojnë shumë probleme në shëndetin e njeriut.  Gjithashtu, dimri është edhe stina kur shfaqen shumë viruse por edhe kjo stinë nuk përjashton problemet me alergji të shumta.  Për fat të keq, situata sivjet është edhe më e rënduar, psi që njerëzimi po përballet…

Read more

Pandemia e ka ndryshuar kuptimin e punës dhe kohës së lirë

Nga Beatriz Miranda Cortes Në një reflektim të mrekullueshëm mbi botën post-moderne dhe gjendjen individuale njerëzore, filozofi Zigmunt Bauman citon shembullin e një të riu që aspironte të kishte 500 miq në Facebook. Bauman vërente se në moshën 86–vjeçare, ai nuk kishte gjetur shumë miq. Por sugjeronte që fjala ‘mik’ ka gjasa të ketë kuptime të ndryshme për të dhe për përdoruesin e ri të Facebook-ut. Bauman dëshironte lidhje…

Read more

Disa nga lulet toksike që nuk duhet t’i keni në shtëpi. Ja rreziku që vjen prej tyre!

Nëse disa lule janë “bombula oksigjeni” dhe kanë aftësinë të purifikojë ajrin, disa lule të tjera janë toksike për ne ! Kontakti me gjethet e luleve që do të përmendim më poshtë mund të vënë në rrezik shëndetin, por fëmijët e vegjël dhe kafshët janë më të rrezikuarit.     Ky lloj zambaku emeton në ajër disa enzima toksike të…

Read more