Shëndet dhe Bukuri

Efektet anësore të vitaminës C dhe zinkut, studiuesit japin disa detaje të reja

A mund t’ju ndihmojë vitamina C dhe zinku për të luftuar Covid-19? Jo, madje as në doza të larta, sipas provës së parë të rastësishme klinike për të testuar dy vitaminat nën mbikëqyrjen mjekësore. Pavarësisht nga përdorimi i popullarizuar i vitaminës C dhe zinkut për të luftuar ose zvogëluar ashpërsinë e ftohjeve virale dhe gripit, studimi i ri, i botuar të…

Read more

Vlerat ushqyese të pazëvendësueshme të fasuleve të zeza

Fasulet e zeza, bishtajoret e pasura me lëndë ushqyese të pazëvendësueshme duhet të jenë pjesë e rregullt e regjimit tuaj ushqimor. Të pasura me fibra, folae, kalium dhe proteina, fasulet e zeza u shpallën nga Kombet e Bashkuara si ushqimi i vitit 2016 (në fakt e gjithë familja e bishtajave). Çfarë përfitoni nga një filxhan fasule të zeza (të gatuara)218…

Read more

Benefitet e organizimit nga konsumimi i lëngut të karrote me xhinxher

Lëng xhinxheri  dhe  karrote të kombinuar është një nga ë të mirët kur bëhet fjalë për lëngje të kombinuar. Përmirëson shëndetin tuaj të zemrës: Ndërsa xhenxhefil është veçanërisht i mirë për të ndihmuar të përzierat, është gjithashtu i dobishme kundër hipertensionit dhe sëmundjeve të zemrës, raporton “Herbs Info”. Po ashtu, karotat janë të pasura me antioksidantë, sipas Dr Ax, gjë…

Read more

Si të kujdesemi për lëkurën gjatë dimrit dimrit

Epiderma është shumë e ndjeshme ndaj ndryshimeve radikale të temperaturave. Për ta ndihmuar në mënyrë që ta përballojë sa më lehtë sezonin e ftohtë, zbuloni këshillat tona të bukurisë. Përdorni kremrat e duhurProduktet e bukurisë janë si gardëroba: ato ndryshojnë me stinët! Nëse në verë preferohen kremrat e lehtë dhe të lëngshëm, në dimër duhet të jenë më të pasur…

Read more