Shëndet dhe Bukuri

Vaji i ullirit, ndihmon trajtimin e çrregullimeve të tensionit, zemrës dhe diabetit

Njerëzit që konsumojnë një regjim ushqimor mesdhetar vuajnë më pak nga sëmundjet kardiovaskulare. Ekspertët besojnë se çelësi i suksesit të këtij regjimi ushqimor është pikërisht vaji i ullirit. Ky vaj përmban fenolë të cilët janë tepër efikasë në hollimin e gjakut dhe parandalimin e mpiksjes së tij. Bllokimi i enëve të gjakut konsiderohet një faktor i lartë rreziku për atakun…

Read more

Mësoni truket magjike që parfumi të zgjasë nga mëngjesi deri në darkë

Trupi i gjithësecilit prej nesh ka një aromë karakterisitke dhe besohet se parfumi që ju përfaqëson më mirë është ai, molekulat e së cilës përputhen me atë të lëkurën suaj! Kjo shpjegon dhe dëshirën tuaj për të përdorur një parfum, e nëse ende i ndërroni parfumet tregon që nuk e keni gjetur aromën tuaj. Gjithsesi kjo është gjysma e betejës,…

Read more

Gjethet e mollës parandalojnë aktivizimin e qelizave të kancerit në mushkëri, mëlçi dhe zorrë

Shtatë komponime të nxjerra nga gjethet e mollës së egër shfaqin aktivitete të mrekullueshme biologjike. Përbërësit e gjetheve të mollës së egër, A2, A3, A6 dhe A7 kishin një efekt të fortë mbrojtës kundër pesë linjave qelizore të testuara: Konkretisht, në linjën qelizore të kancerit të mushkërive të njeriut A549, linjën qelizore të kancerit në mëlçi Bel 7402, në linjën…

Read more

Mungesa e aktivitetit fizik, burim i shumë sëmundjeve

Pasiviteti pa diskutim që konsiderohet si një nga burimet e shfaqjes së sëmundjeve. Mosaktiviteti fizik, e në veçanti, mungesa e ecjes në natyrë,  sipas hulumtimeve, konsiderohet si një nga shkaktarët e shumë sëmundjeve. Bazuar në një raport të p[publikuar në AgroWeb, këto janë disa nga sëmundjet që mund ju atakojnë nëse jeni fizikisht pasiv. Jetëgjatësia juaj zvogëlohet Qëndrimi ulur gjatë…

Read more

Medikamenti që po ndihmon trajtimin e pacientëve me COVId-19, përfundon në treg të zi me çmim shumë të lartë

India është vendi që po përballet me një valë të dytë dhe më agresive të Covid-19. Për shkak të kësaj gjendjeje kritike, shitja e këtij medikamenti ka nisur edhe në treg të zi. Siç raporton CNN,  tashmë i gjithë vendi po kërkon Remdesivir dhe ilaçi mund të gjendet edhe në treg të zi, veçse me çmim shumëfish më të lartë…

Read more

Si ta qetësoni foshnjen që qan, ja disa këshilla të rëndësishme për prindërit

Në përgjithësi, gjatë muajve të parë pas lindjes, është mirë të reagoni menjëherë kur foshnja qan. Mos mendoni se po e llastoni, nëse mundoheni ta qetësoni. Studimet kanë treguar se reagimi i shpejtë dhe i ngrohtë ndaj foshnjës që qan, bën që ajo të jetë më e qetë dhe të flejë më mirë gjatë natës. Nëse foshnja qan për një…

Read more

Dr. Ozlem Tureci: Doza e tretë e vaksinës do jetë e nevojshme

Dr. Ozlem Tureci bashkëthemeluese e BioNTech që krijoi Pfizer ndaj Covid-19 shpjegon se dy dozat nuk do mjaftojnë. Sipas saj njerëzit do të duhet të marrin edhe një dozë të tretë, në rastin më të mirë, kurse në rastin më të keq, do duhet të vaksinohen çdo vit ashtu siç bëjnë ndaj gripit të zakonshëm. “Ne shohim vazhdimisht indikacione për…

Read more

Aroma e pakëndshme e trupit: Nga shkaktohet dhe si të parandalohet

Era (e pakëndshme) e trupit ndodh kur djersa takon bakteret në sipërfaqen e lëkurës tuaj, duke krijuar një aromë të pakëndshme.  Djersitja është mënyra e trupit për rregullimin e temperaturës. Ndërsa djersa në vetvete është praktikisht pa erë, bakteret e përdorin atë si një terren shumimi dhe shumohen me shpejtësi.  Një fjalë tjetër për erën e trupit është “bromhidrosis”. Shkaqet Era e rëndë…

Read more

Ka një arsye shumë të thjeshtë pse duhet të bëni gjithmonë një dush të ngrohtë para gjumi!

Të gjithë e dimë se sa relaksues është një dush i gjatë dhe i ngrohtë. Shumë e njerëz e cilësojnë lloj meditimi dhe thonë se “kur lahen, pastrohen dhe nga çdo mendim negativ”. Përtej relaksimit, një dush i ngrohtë ka edhe fuqinë t’ju ndihmojë të flini. “Ritmi juaj cirkadian, i cili është cikli juaj i gjumit-zgjimit, drejtohet nga temperatura dhe…

Read more