Personazh

Jane Goodall: Mos kërkoni të bëheni Bill Gates. Edhe një nënë që kujdeset për fëmijën dhe shtëpinë është një standard

Të rinjtë duhet të përpiqen për të krijuar standarde të ndryshme të suksesit, përveç synimit drejt parasë dhe famës”. Këtë thotë antropologia me famë botërore, Jane Goodall e cila nuk do dëshironte që të rinjtë të kërkojnë të bëhen si Bill Gates i radhës. Në një intervistë të sajën. Goodall u pyet se si të rinjtë duhet të masin suksesin…

Read more

Jacinda Ardern, Kryeministrja që erdhi nga arat dhe u ngjit në majë

Trajektorja e Jacinda Ardern, nga lindja deri më sot, është një vijë e drejtë në ngjitje të vazhdueshme, e rrëfyer nga gazetat në të gjithë botën si një roman i jashtëzakonshëm. Në disa aspekte, sigurisht që është kështu. Megjithatë, ajo e Kryeministres aktuale të Zelandës së Re, e konfirmuar këtë vjeshtë në zgjedhje me 49.1% të votave, është gjithashtu historia…

Read more

“Ngadalësia” e Kunderës vjen në shqip nga Mirela Kumbaro

Një reflektim për kohën të cilën jetojmë ku të gjithë duket se i jemi dorëzuar “demonit të shpejtësisë”, ku kemi harruar shijimin e kënaqësisë duke u fokusuar tek kërkimi i saj, ku të gjithë duket se janë në garë për të rrëmbyer tërë dritat mbi vete e ku “kërcimtarët” janë ata që dominojnë të gjitha skenat. Romani “Ngadalësia” i Milan…

Read more

Evgjeni Bashari, gruaja që do kontrollojë pasuritë e politikanëve dhe zyrtarëve të lartë të shtetit

Është votuar në Kuvend me 100 vota pro Evgjeni Bashari. Ajo do të jetë në krye të institucionit të Inspektoratit të Lartë të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesave (ILDKPKI) Në garë për postin e rëndësishëm ishin vetëm 5 gra. Ditën e hënë u zhvilluan seancat dëgjimore me kandidatët për në krye të Inspektoratit të Lartë të…

Read more

Kur do të përfundojë COVID-19: Efekti i vaksinës kundër virusit SARS-CoV-2

Pandemia COVID-19 Pandemia shpallet nga OBSH-ja në bazë të kritereve të cilat janë aktualizuar vite më parë. Ajo që e dallon pandeminë e COVID-19 nga pandemitë tjera në të kaluarën, janë masat rigoroze (“lockdown”, karantina), të cilat i kanë ndërmarrë qeveritë e shumë shteteve.  Kjo, për faktin se në fillim ka pasur skenarë të frikshëm, të bazuar në të dhëna…

Read more

Vaçe Zela, ikona e muzikë shqiptare. Sjellim në vëmendje njërën nga perlat e saj artistike (Video)

Vaçe Zela, ishte padyshim ikonë e rrallë e muzikës shqiptare. Kishte lindur në vitin 1939 në Lushnje derisa karrierën e saj e nisi qysh në moshë të re, repsektivisht në vitin 1962. Ajo debutoi në Festivalin e Këngës me këngën “Fëmija i Parë”. Ka qenë pikërisht ky momenti kur, skenës muzikore shqiptare iu shtua një yll i rralë, e cila…

Read more

Në Ditën Ndërkombëtare të Shëndetit Mendor, gazetarja, Leonora Aliu, ndanë rrëfimin e nënës së saj me depresion

Gazetarja, Leonora Aliu, si rrallë herë është nga të paktat vajza që ka folur publikisht për problemet që nëna e saj ka pasur me depresionin. Ajo parreshtur ka avokuar për pasojat që mund t’i ketë stigmatizim i një personi që vuan nga depresioni ose problemi tjetër mendor. Sot në Ditnën Nërkombëtare të Shendetit mendor, ajo ka ndarë një pjesë nga…

Read more