Modë

Xhaketat e kësaj pranvere kanë të gjitha diçka të përbashkët

Rikthehemi sërish në vitet ’90-të. Xhaketa të shkurtra dhe të gjera tek shpatullat. Një palë xhinse, një T-shirt i bardhë, syzet e preferuara dhe jeni gati.  Këtë pranverë, pavarësisht llojit, xhaketat do të kenë të gjitha diçka të përbashkët. Jo domosdoshmërisht duhet të jenë masa juaj që t’ju përshtaten. Të lirshme, praktike dhe stil në të njëjtën kohë. E mira…

Read more

Çfarë vënë re njerëzit te rrobat që veshim

“Dëshironi të gjeni atë punën e ëndërruar pas diplomimit? Të thyeni akullin në tubimet shoqërore? Të jini më të paharrueshëm dhe më të njohur? Ju sigurisht që mundeni – përmes një larmie mjetesh. Si silleni, mënyra si ndërveproni dhe sigurisht, përmes asaj që vishni,” shkruan Wendy L. Patrick, në një artikull për Psychology Today. Wendy është avokate, analiste e sjelljes,…

Read more

Çantat trendi për këtë sezonë vere

Po shkojmë dalëngadalë në mesin e muajit shkurt dhe parashikimet për trendet pranverë-verë 2021 kanë filluar. Moda është gjithmonë një hap përpara dhe bëhet gati për çfarë na pret dhe çfarë na duhet. Këtë herë po e nisim nga çantat, që në fakt u ngjasokan më shumë valixheve për nga madhësia. Trendet sugjerojnë të jenë sa më të mëdha, pastaj…

Read more

Cosmopolitan: Modelet më trendi të këpucëve për këtë vit

Nëse jeni në mëdyshje se cilat janë këpucët e duhura për këtë periudhë, por edhe javët pasardhëse atëherë mjafton të dini se duhet të zgjidhni modelin që ju bën të ndiheni sa më rehat. Përfshirë këtu përshtatjen me gjerësinë e këmbës dhe komfortin kur ecën me to. ‘Cosmopolitan’ ka menduar për të gjitha vajzat që shpesh gjenden përballë pasqyrës me…

Read more

Dy ngjyrat më në modë për vitin 2021

Që nga viti 2000, ekipi i ekspertëve të ngjyrave të ‘Pantone’ ka analizuar trendet e ngjyrave nga bota e artit, modës, dizajnit, udhëtimit, stilit të jetesës për të arritur në një ngjyrë – ose në rastin e këtij viti, dy – që nxjerr në pah tendencat kryesore globale. Drejtori Ekzekutiv i Pantone Color Institute në një njoftim për shtyp tregoi…

Read more

Këtë dimër do mbizotërojë e bardha dhe nuancat e saj: Disa ide veshjesh, që realizohen thjesht!

Disa vende do bëhen njësh me borën dhe disa të tjerë do e rikujtojnë atë: Janari i vitit 2021 do të jetë i mbushur me veshje në ngjyrë të bardhë, pana, ngjyrë qumështi etj! Edhe këtë sezon, kombinimet njëngjyrëshe ose ato monokromatike, me të nuanca të së njëjtës ngjyrë, do vazhdojnë të jenë IN! Kombinimi bazë mbetet ai me ngjyra…

Read more