Lajme

1 Qershori i “jashtëzakonshëm” në Prishtinë. Zyrtarët komunal urojnë fëmijët në ditën e tyre

Dita e fëmijëve, sot i ka gjetur më të vegjlit në shtëpitë e tyre, si pasojë e pandemisë së shkaktuar nga virusi Covid-19. Ky vit, nuk ka sjellë për ta aktivitete atraktive të cilat organizohen për nderë të ditës së tyre. Por zyrtarët e Komunës së Prishtinës, në rrjetin social Facebook,  kanë uruar të gjithë fëmijët në kryeqytet për ditën…

Read more

Ministrja në detyrë, Hikmete Bajrami bashkëbisedim me fëmijët në Kohavision. Tregon se kur nxënësit mund të kthehen në shkollë (Video)

Ministrja e Arsimit, Hikmete Bajrami, ka pasur një bashkëbisedim të veçantë me fëmijët, në emisionin “Sot” në Kohahavision. Me dëshirën për kthim në shkollë, fëmijët kanë intervistuar ministren në detyrë të Arsimit, Hykmete Bajrami. Bajrami, ka deklaruar se po presin dritën e gjelbër nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik, për rikthimin e nxënësve në shkollë. Por ajo ka bërë të…

Read more

Lady Gaga: Donald Trump është dështak

Ylli i muzikës, artistja avangarde, Lady Gaga, nuk ka qëndruar indiferente pas vdekjes se gorge Floyd në SHBA. Ajo ka reaguar me nje zemërim të jashtëzakonshëm ndaj presidentit të SHBA-së, Donal Trump, duke akuzuar atë për dështim në udhëheqjen e shtetit. Atistja ka kritikuar presidentin Trump për paragjykimet e tij. Në rrjetet sociale gaga ka  thënë se ka shumë gjëra…

Read more

Princi i Belgjikës infektohet me COVID-19. Ishte pjesëmarrës në një aheng të jashtëligjshëm në Spanjë

Princi i Belgjikës, Joachim është infektuar me virusin Covid-19, pas mori pjesë në një festë në Spanjë, njoftojnë zyrtarë të pallatit mbretëror. Bëhet e ditur se 28 vjeçari, më 26 maj udhëtoi nga Belgjika në Spanjë për të kryer një stazh. Dy ditë më vonë, ai shkoi në një festë në qytetin jugor të Kordoba, e cila duket të jetë…

Read more

Pianisti me famë botërore, performancë 20-orëshe antiCovit-19

Pianisti me famë botërore, ruso-gjermani Igor Levit, ka mbajtur një koncert të jashtëzakonshëm që zgjati 20 orë. Qëllimi i tij ishte  për të rritur ndërgjegjësimin për problemet e artistëve mes pandemisë koronavirus. Levit interpretoi “Vexations”, nga Erik Satie, një nga pjesët më të gjata në historinë e muzikës, i përbërë nga disa nota të luajtura deri në 840 herë. “Këto…

Read more

Koronavirusi, tashmë ka humbur intensitetin, thonë mjekët italian

Koronavirusi i ri, cdo ditë e më shumë po e humbë fuqinë e tij dhe është bërë shumë më pak vdekjeprurëse, ka deklaruar mjeku italian Albertio Zangrillo. “Në realitet, virusi klinikisht nuk ekziston më në Itali,” ka thënë Zangrillo, drejtuesi i spitalit San Raffaele në Milano, raporton agjencia Reuters. Kjo sipas tij, është vërtetuar edhe nga mostrat që janë marrë…

Read more

Astronautët e NASA-s dhe SpaceX zbarkojnë në stacionin hapësinor

Astronautët amerikanë Doug Hurley dhe Bob Behnken kanë zbarkuar në një mision NASA dhe SpaceX në një stacion hapësinor. Kapsula e tyre Dragon, e furnizuar dhe operuar nga ndërmarrja private SpaceX Elon Musk, ka zbarkuar në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor (ISS). Astronautët do të duhet të presin dhe të kontrollojnë anijen e tyre përpara se të mund të zbresin dhe të…

Read more

Numri i të shëruarve nga COVID-19 në botë tejkalon shifrën 2.7 milionë

Numri i të shëruarve nga COVID-19 në mbarë botën ka tejkaluar shifrën 2 milionë e 700 mijë. Sipas faqes së internetit “Wordometer”, 2.701.360 persona në botë janë shëruar nga koronavirusi. Dhjetë vendet e para që kanë regjistruar janë SHBA (523.062), Spanja (196.958), Brazili (193.181), Rusia (167.469), Gjermania (164.900), Italia (155.633), Turqia (126.984), Irani (116.827), India (86.896) dhe Kina (78.302). Numri…

Read more