Lajme

Këtë javë merret vendimi nëse do të shtrëngohen masat anti-Covid në Kosovë

Institucionet e Kosovës,  gjatë kësaj jave mund të marrin vendim nëse do të ketë shtrëngim të masave anti-Covid, pas rritjes së rasteve me këtë sëmundje gjatë ditëve të fundit. Një gjë të tillë e ka konfirmuar për Express, Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, përcjellë FemInfo. Zemaj ka shtuar se janë duke e vlerësuar situatën epidemiologjike. “Ne bashkë me Instituti e…

Read more

Vjosa Osmani, takon kryetaren e Parlamentit të Luzernit, Ylfete Fanajn

Ushtruesja e detyrës së presidentes së vendit, Vjosa Osmani, po qëndon për vizitë zyrtare në Zvicër. Në kuadër të kësaj vizite, Osmani, takoi Ylfete Fanaj, e cila është kryetare e Parlamentit të Luzernit në Zvicër, përcjellë FemInfo Osmani, është shprehur se për të është kënaqësi e jashtëzakonshme të takohet me një politikane të vertetë, sikurse është Ylfetja Fanaj. “Shembull i…

Read more

Teksasi i thotë “jo” maskës si masë antiCovid, pritet hapje 100%

Teksasi ka marrë vendim për të shfuqizuar masën për vendosje të maskës dhe bizneseve do t’iu lejohet të punojnë me kapacitet të plotë nga java tjetër. Këtë e ka bërë të ditur guvernatori i këtij shteti, Greg Abbott, përcjellë FemInfo. “Është koha që ta hapim tani Teksasin 100 për qind”, ka thënë republikani të martën. Abbott është përballur me kritika…

Read more

33 mijë vota nga diaspora janë numëruar. Mësoni sa vota kanë marrë partitë

Në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve, deri tash janë numëruar mbi 33 mijë vota të ardhura nga diaspora. Procesi i numërimit të këtyre votave ka nisur dje në mëngjes derisa sipas zyrtarëve ai pritet të përfundoj sot, përcjellë FemInfo Bazuar në tabelën e rezultateve, të cilat janë të dhëna nga QNR, rezultatet janë si në vijim: LVV – 26,079 vota…

Read more

Sa ulëse në Parlamentin e Kosovë pritet të sigurojnë partitë politike

Pas mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Kosovë, qytetarët e Kosovës janë me sy e vesh kah themelimi i institucioneve të reja. Por si do të duket struktura e re e Kuvendit të Kosovës? Analisti Blerim Vela, përmes një postimi në rrjete sociale, ka dhënë parashikimin e tij lidhur me ulëseve që priten të marrin partitë politike pas certifikimit…

Read more

Dy pacient nga Korea Jugore ndërruan jetë pasi morën vaksinën antiCovid, nisin hetimet!

Mediet e Koresë së jugut kanë raportuar se autoritetet atje janë duke hetuar vdekjen e dy personave, të cilët thuhet të kenë pasur edhe probleme shëndetësore, por që ndërruan jetë disa ditë pasi e morën vaksinën AstraZeneca kundër Covid-19. Sipas autoriteteve koreane, një pacient 63 vjeç, banor i një shtëpie të kujdesit që vuante nga sëmundja cerebrovaskulare, raportohet të ketë…

Read more

Kur po të përfundoj pandemia, tregojnë zyrtar të OBSH-së

Situata me pandeminë COVID-19, duket se do të vazhdoj gjatë. Kështu së paku pohon Organizata Botërore e Shëndetësisë. Zyrtar të OBSH-së, kanë paralajmëruar se është joreale dhe e pakutim të pritet që bota do të heqë qafe koronavirusin deri në fund të këtij viti. Drejtori i OBSH-së për situatat emergjente Mike Ryan tha, megjithatë, se tragjedia e krizës së koronavirusit…

Read more

Mutacionet e koronavirusit shkak për kontrollet kufitare Francë-Gjermani

Në Gjermani rajoni kufitar me Francën Moselle është shpallur zonë me mutacion të koronavisurit dhe janë vendosur kontrolle kufiri me këtë rajon. Francezët e konsiderojnë këtë vendim „të njënashëm“ dhe „brutal“. Prej ditësh kjo temë po diskutohej. Në rajonin kufitar të Francës me Gjermaninë, Moselle është përhapur varianti afrikan i koronavirusit (B1351). Sipas të dhënave të kryeministrit francez Jean Castex…

Read more

Në 24 orët e fundit, policia raporton 4 raste të dhunës në familje

Gjatë 24 orëve të fundit, në republikën e Kosovës, janë raportuar katër raste të dhunës në familje. Kjo bëhet e ditur përmes njoftimit të rregullt për medie të Policisë. Sipas tyre, rastet kanë ndodhur në komuna të ndryshme, derisa për këto raste raportohet të ketë edhe të arrestuar, përcjellë FemInfo. Tri nga rastet janë gra që u rrahën nga bashkëshortët…

Read more