Lajme

Agjencia Evropiane për Medikamente rishikon efikasitetin e vaksinës ruse

Komiteti i barnave në Agjencinë Europiane për Medikamentet ka nisur të rishikojë efikasitetin e vaksinës Sputnik V. Kjo është vaksinë për COVID-19 e zhvilluar nga Qendra Kombëtare e Epidemiologjisë dhe Mikrobiologjisë Gamaleya të Rusisë. Vendimi i EMA për të filluar rishikimin bazohet në rezultatet e studimeve laboratorike dhe studimeve klinike tek të rriturit. Këto studime tregojnë se Sputnik V shkakton…

Read more

Strategjia e Italisë për vaksinimin: Personat që janë infektuar do të marrin një dozë

Italia e ka akoma në konsideratë dhënien e vetëm një doze vaksine për të gjithë ata që e kanë kaluar koronavirusin. “Dhënia e një doze të vetme të vaksinës mund t`u jepet atyre që janë nfektuar dhe kanë pasur simptoma ose kanë qenë asimptomatik në 3-6 muajt e fundit”, deklaroi ministria e shëndetësisë. Franca dhe Spanja do veprojnë thuajse njësoj.…

Read more

PZAP: Sot përfundon afati për ankesa

Pas shpalljeve të rezultateve përfundimtare për zgjedhjet e 14 shkurtit, bëhet e ditur se sot përfundon afati që për partitë politike dhe kandidatët të cilët dëshirojnë të dorëzojnë ankesat e tyre në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa. Zyrtar të PZAP, kanë bërë me dije se deri tash janë parashtruar rreth 15 ankesa, nga subjekte politike dhe kandidat për pakënaqësitë…

Read more

Hoti: Kërkojmë respektim strikt të masava, vaksinat pritet të arrijnë gjatë këtij muaji

Një takim është zhvilluar sot në mes të kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti është me ministrin e Shëndetësisë Armend Zemaj, drejtorin e IKSHPK-së Naser Ramadani si dhe drejtorin e SHSKUK-së Valbon Krasniqin. Temë bosht e këtij takimi ishte situatën epidemiologjike me virusin korona si dhe vaksinat të cilat premtohet se do të arrijnë gjatë këtij muaj,përcjellë FemInfo. Këtë e ka…

Read more

Ndahet nga jeta kuzhinjerja e ekranit Fikrije Ukelli

Ka ndërruar jetë në moshën 80 vjeçare, një nga figurat e ekranit shqiptarë,  kuzhinjera e njohur Fikrije Ukelli, e njohur për publikun  si Ceka. Një jetë të tërë, e ndjera ia kushtoi kuzhinës, pasion të cilin ajo e ka ndarë me vite me shikuesit. Ceka ishte edhe autore e librave të 1000 receta”, dhe “Receta me gatime tradicionale”. Ajo do…

Read more

60-70% e popullsisë kanë arritur imunitetin e tufës, ky është vendi i parë në botë ‘pa’ Covid

Dr. Diego Gonzales Rivas është një kirurg spanjoll që këtë javë ka qenë dëshmitar i gjallë se si normaliteti është kthyer në Uzbekistan. Vendi me 33 milion banorë nuk mbajnë maska, mblidhen nëpër restorante dhe organizojnë festa pa rrezik për t’u infektuar. Në një intervistë për agjencinë spanjolle të lajmeve EFE para se të kthehej në Spanjë, Dr. Gonzales Rivas…

Read more

Vaksinohet legjenda e futbollit Pele, thotë se është ditë e paharrueshme

Legjenda e futbollit botëror, braziliani Pele i cili është aktualisht 80 vjeç ka marrë vaksinën anti-COVID ditën e sotme, një moment që ai e përshkroi si të paharruar. Pele nuk ka harruar të inkurajojë edhe të tjerët të vaksinohen për t’u mbrojtur nga virusi vdekjeprurës.   “Sot është një ditë e paharrueshme. E mora vaksinën. Por, pandemia nuk ka marrë…

Read more

Ja sa deputet mori Lista e Vjosa Osmanit, në zgjedhjet e 14 shkurtit!

Në zgjedhjet e 14 shkurtit , Vjosa Osmani, ka garuar nën ombrellën e Lëvizjes Vetëvendosje, por me listën e saj “Guxo”. Bazuar në rezultatin përfundimtar të publikuar sot Vjosa Osmanit ka marrë 6 deputetë në zgjedhjet e fundit. Në listën e 58 deputetëve të VV-së, gjashtë kandidatëjan nga Lista e Vjosa Osmanit. Vjosa Osmani, Donika Gërvalla, Faton Peci, Haxhi Avdyli,…

Read more

KQZ shpallë rezultatin përfundimtar të zgjedhjeve të 14 shkurtit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, në një konferencë për medie, ka shpallur rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të 14 shkurtit. Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, ka njoftuar se fituese e zgjedhjeve të 14 shkurtit ka dal Lëvizja Vetëvendosje, përcjellë FemInfo. VV ka marrë 438 mijë e 334 vota. Bëhet e ditur se partia e dytë më e votuar doli Partia Demokratike e Kosovës…

Read more