Lajme

Ndahet nga jeta Fatime Haxhidema, njëra nga të plagosurat në shpërthimin në Ferizaj

E reja nga Ferizaj, Fatime Haxhidemaj, ka ndërruar jetë në spitalin e specializuar në Turqi, derisa po merrte trajtimin e nevojshëm. E ndjera, Haxhidema, është njëra nga të lënduarit e shpërthimit që ndodhi muajin e kaluar në njërin nga restorantet e Ferizajt, transmeton FemInfo. Për vdekjen e saj ka lajmëruar Komuna e Ferizajt. Me këtë rast kryetari Agim Aliu, ka…

Read more

Një mbyllje e re paralajmërohet në Paris

Është bërë e ditur se Parisi do t’i propozojë qeverisë një bllokim trejavor të qytetit në një përpjekje për të frenuar një rritje të fundit të infeksioneve të coronavirusit, tha të enjten nënkryetari i Bashkisë, Emmanuel Grégoire. Sipas mediave franceze, njoftimi vjen ndërsa kryeqyteti francez u vu nën mbikëqyrje të shtuar për shkak të përkeqësimit të treguesve të rasteve me…

Read more

Ambasadorja, Ines Demiri, nis karrierën diplomatike në Izrael

Pas vendosjes së marrëdhënieve diplomatike me Izraelin, ambasadorja e Kosovës në këtë vend, Ines Demiri, tashmë ka udhëtuar drejt këtij shteti, ku së shpejti ajo do të ushtroj pozitën diplomatike. Kjo është bërë e ditur nga shefi i zyrës për Ballkanin në Ministrinë e Jashtme të Izraelit, Dan Oryan, përcjellë FemInfo. Diplomatja, Ines Demiri është qytetare e Kosovës me origjinë…

Read more

Joe Biden urdhëron sulmin e parë ushtarak si president i SHBA-së

Amerika sulmoi mbrëmë lokacionet e grupimeve ekstremiste të mbështetura nga Irani në Siri. Ky aksion u ndërmorr me me urdhër të presidentit Joe Biden, derisa lajmin për medie e konfrimoi John Kirby, zëdhënësi i Departamentit të Mbrojtjes, përcjellë FemInfo. “Goditjet u autorizuan në përgjigje të sulmeve të fundit kundër personelit amerikan dhe të koalicionit në Irak dhe kërcënimeve të vazhdueshme…

Read more

Infektologu Ilir Tolaj: Në Kosovë nuk është krijuar imuniteti kolektiv ndaj virusit korona

Infektologu, Ilir Tolaj ka deklaruar se shkaktarë i rritjes së rasve me koronavirus në Kosovë është fushata zgjedhore, për zgjedhjet e 14 shkurtit. Këtë e ka thënë Tolaj, në një intervistë për Ekonomia Online, duke potencuar se trendi në ulje i rasteve të prekura me Covid-19 u prish si rrjedhojë e pakujdesisë së politikanëve gjatë fushatës zgjedhore, përcjellë FemInfo. “Padyshim…

Read more

Lehtësim i masave anti-COVID/ 6 shtete të BE pritet të hapin kufijtë tokësorë

Brukseli ka udhëruar gjashtë shtete të Unionit të hapin kufijtë tokësorë në mënyrë që të lehtësohet qarkullimi i njerëzve dhe mallrave brenda bllokut. Belgjika, Danimarka, Finlanda, Gjermania, Hungaria dhe Suedia janë urdhëruar të hapin kufijtë tokësorë brenda 10 ditëve, për të shmangur shkeljen e legjislacionit të BE që sanksionon lirinë e lëvizjes brenda kontinentit. Gjermania është shteti i cili ka…

Read more

Paralajmërojnë bizneset hoteliere: Nuk do të lejojmë një mbyllje tjetër

Përmes një komunikate për medie, Oda e Hotelierisë dhe Turizmit të Kosovës, ka reaguar për paralajmërimin e masave të reja mbrojtëse ndaj Covid-19. Ata kanë bërë thirrje që mos të kufizohen bizneset më sepse sipas tyre, asnjë masë e palogjikshme nuk do të respektohet, përcjellë FemInfo. Sipas tyre, nga fillimi i pandemisë, shumë biznese kanë pësuar shumë keq me dëmet…

Read more

Arrestohet një person në Prishtinë, pasi dhunoi fizikisht gruan e tij

Zyrtarë të Policisë së Kosovës, përmes nje komunikate për medie, kanë bërë të ditur e kanë arrestuar një person pasi që i njëjti pas një mosmarrëveshje kishte sulmuar fizikisht bashkëshorten e tij. Tutje shtohet se viktima ka pranuar tretman mjekësor në inistitucione shëndetësore, përcjellë FemInfo. Sipas komunikatës, gjatë trajtimit të rastit është gjetur dhe konfiskuar një armë pistoletë dhe një…

Read more

11 mësimdhënës dhe 9 nxënës të infektuar në shkollat e Mitrovicës

Gjendja e përgjithshme pandemike nëpër shkollat e komunës së Mitrovicës aktualisht është stabile dhe pa ç’rregullime të mëdha të procesit mësimor. Që nga fillimi i vitit të ri shkollor në Mitrovicë me Covid-19 janë infektuar 11 mësimdhënës dhe 9 nxënës, ndërsa aktualisht në këtë komunë nga gjithsej 32 shkolla, 30 janë duke zhvilluar mësimin sipas skenarit A. Ismet Ferizi, drejtor…

Read more