Kuzhinë

Të gjitha arsyet pse nuk duhet t’i ndani kungujt e njomë nga tryeza

Kungulli i njomë për habi të të gjithëve nuk është perime, por frut, madje është një ndër frutat më të pasur me vlera ushqyese. I përkasin varitetetit Cucurbita pepo, që përfshin edhe kungujt edhe kastravecat dhe gjen përdorim pothuaj në të gjitha recetat. Mund t’i gjeni në treg gjatë gjithë kohës, por duke qenë se jemi në sezonin e tyre,…

Read more

Përbërësit që duhet të përmbajë gjalpi i kikirikut për të mos qenë i rrezikshëm

Ka një shije fantastike dhe mënyra se si ngjitet në gojë është thjesht e mrekullueshme. Të paktën kështu do ta përshkruanin shumë adhurues të gjalpit të kikirikut. Sigurisht, jo të gjithë mund të shijojnë. Disa njerëz janë alergjikë dhe për një përqindje të vogël të popullsisë, gjalpi i kikirikut mund të shkaktojë vdekjen (1%). Por a është gjalpi i kikirikut…

Read more

Vlerat ushqyese të pazëvendësueshme të fasuleve të zeza

Fasulet e zeza, bishtajoret e pasura me lëndë ushqyese të pazëvendësueshme duhet të jenë pjesë e rregullt e regjimit tuaj ushqimor. Të pasura me fibra, folae, kalium dhe proteina, fasulet e zeza u shpallën nga Kombet e Bashkuara si ushqimi i vitit 2016 (në fakt e gjithë familja e bishtajave). Çfarë përfitoni nga një filxhan fasule të zeza (të gatuara)218…

Read more

Benefitet e organizimit nga konsumimi i lëngut të karrote me xhinxher

Lëng xhinxheri  dhe  karrote të kombinuar është një nga ë të mirët kur bëhet fjalë për lëngje të kombinuar. Përmirëson shëndetin tuaj të zemrës: Ndërsa xhenxhefil është veçanërisht i mirë për të ndihmuar të përzierat, është gjithashtu i dobishme kundër hipertensionit dhe sëmundjeve të zemrës, raporton “Herbs Info”. Po ashtu, karotat janë të pasura me antioksidantë, sipas Dr Ax, gjë…

Read more

Çaji që ju ndihmon për të pastruar organizmin pas festave

Gjatë festimeve të fundvitit e keni ekzagjeruar me ushqim dhe tani ndiheni të lodhur e të fryrë? Nëse përgjigja është ‘po’, zgjidhja e problemit tuaj është një çaj i mirë pastrues dhe detoksifikues me të cilin do të ndihmoni organizmin të largojë toksinat e tepërta. Receta e çajit me xhinxher E dini që mund të përgatisni një çaj të mirë…

Read more

Spinaq, panxhar i kuq: 2 receta për t’ia hedhur dimrit pa asnjë lloj sëmundjeje

Kur vjen i ftohti, për të mbajtur në formë shëndetin dhe linjat, zgjidhje perfekte është një lëng frutash ose perimesh të shtrydhura me produktet që natyra ofron gjatë sezonit të dimrit, mes të cilave panxhari i kuq dhe spinaqi. Të dyja të pasura me substanca të rëndësishme për shnëdetin dhe organizmin, janë dy përbërës ideale për përgatitjen e një lëngu…

Read more

Heq toksinat dhe lufton mëlçinë e dhjamosur, ja receta mrekullibërëse!

Ju mund të jetoni vetëm me një veshkë. Mund të mbijetoni pa shpretkën apo tëmthin, madje mund të jetoni edhe pa stomak. Por nuk mund të jetoni pa mëlçinë, organin e brendshëm më të madh të trupit. Çfarë funksioni ka mëlçia? Këtij organi vital i atribuohen më shumë se pesëqind funksione të ndryshme. E para dhe më kryesorja, luan rolin e “truprojës”,…

Read more

Një kavanoz plot me vlera ushqimore; Mëngjesi ideal që përgatitet që në darkë

Ashtu siç e keni dëgjuar gjithnjë, mëngjesi është ushqimi më i rëndësishëm i ditës. Për fat të keq, sa më shumë që trupat tanë kanë nevojë për energji në mëngjes, shumica mendojnë se këtë ja jep kafeina kur në fakt nuk është kështu. SF Globe dëshiron t’ju ndihmojë që të zgjidhni problemin e zgjimit nga gjumi pa kafeinë. Në videon…

Read more