Kulturë

Karikaturisti, Musliu, anëtar i rregullt i revistës satirike në Turqi

Mbledhës dhe promovues i anekdotave si dhe një posionat për artin e karikaturës. Është ky Imri Musliu, mësimdhënës me profesion, i cili prej shumë vitesh me karikaturat e tij, pasqyroi një realitet politik e shoqëror. Me vijat, dritëhijet, kreativitetin, punimet e tij flasin qartë, transmeton FemInfo. Tashmë emri i karikaturistit ferizajas, Imri Musliu, ka shpërthyer kufijtë kombëtar, duke zënë vend…

Read more

Regjisori Ilir Bokshi, vjen para publikut prizrenas me shfaqjen”Provo edhe një herë Sam”

Një tjetër premierë do të shfaqet sonte para adhuruesve të Teatrit “Bekim Femiu”, në qytetin e Prizrenit, raporton FemInfo. Bëhet fjalë për projektin teatror “ Provo edhe një herë Sam”, shfaqje kjo në regji të Ilir Bokshit. Në këtë shfaqje luajnë aktorët e ansamblit resident të Teatrit “Bekim Femiu”, Ernest Malazogu,Edona Sopaj, Alban Krasniqi, Liridona Shehu dhe Xhevdet Doda. Kostumet…

Read more

Në pervjetorin e Pavarsisë, ansamble nga të gjitha trevat shqiptare mblidhen ne “Gjilani Fest”

Nën patronatin e kryetarit të komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, dhe në bashkëpunim me Ansamblin “Gjilani” dhe Qendrën e Pavarur Kulturore, në Gjilan është mbajtur Festivali “Gjilani Fest 2021”. Ky aktivitet u mbajt për nder të 13-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës transmeton FemInfo. Deniza Limani, drejtoreshë në DKRS, ka theksuar se ky festival po mbahet në kohë pandemie, në kushte…

Read more