Komunale

Ndahet nga jeta Fatime Haxhidema, njëra nga të plagosurat në shpërthimin në Ferizaj

E reja nga Ferizaj, Fatime Haxhidemaj, ka ndërruar jetë në spitalin e specializuar në Turqi, derisa po merrte trajtimin e nevojshëm. E ndjera, Haxhidema, është njëra nga të lënduarit e shpërthimit që ndodhi muajin e kaluar në njërin nga restorantet e Ferizajt, transmeton FemInfo. Për vdekjen e saj ka lajmëruar Komuna e Ferizajt. Me këtë rast kryetari Agim Aliu, ka…

Read more

Komuna e Gjakovës lanson projektin “Alo Çabrati”, fton qytetarët të denoncojnë abuzuesit me mbeturina

Ndotja e ambientit si dhe hedhja e mbeturinave vend e pa vend, po vazhdon të jetë shqetësim për shumë qytetet dhe fshatra të Kosovës. Për të parandaluar degradimin si dhe për të kontribuar në mbrojtjen e ambientit Komuna e Gjakovës, ka nisur projektin “Alo Çabrati”, që ka të bëj me denoncimin e abuzuesve me mbeturina. Zyrtarë të kësaj komune kanë…

Read more

Karikaturisti, Musliu, anëtar i rregullt i revistës satirike në Turqi

Mbledhës dhe promovues i anekdotave si dhe një posionat për artin e karikaturës. Është ky Imri Musliu, mësimdhënës me profesion, i cili prej shumë vitesh me karikaturat e tij, pasqyroi një realitet politik e shoqëror. Me vijat, dritëhijet, kreativitetin, punimet e tij flasin qartë, transmeton FemInfo. Tashmë emri i karikaturistit ferizajas, Imri Musliu, ka shpërthyer kufijtë kombëtar, duke zënë vend…

Read more

Në Prizren u mbajt gara “Olimpiada e Matematikës”

Në qytetin e Przirenit, nën organizimin e Drejtorisë Komunale të Arsimit (DKA), është mbajtur gara “Olimpiada Matematike” me nxënësit e klasave të 9-ta, 10-ta, 11-ta, dhe të 12-ta. Kjo garë është mbajtur në hapësirat e Shkollës Fillore Abdyl Frashëri” në Prizren. Në këtë garë të organizuar në bazë të kërkesës së Shoqatës së Matematikanëve të Kosovës për Olimpiada të Matematikës,…

Read more

Në pervjetorin e Pavarsisë, ansamble nga të gjitha trevat shqiptare mblidhen ne “Gjilani Fest”

Nën patronatin e kryetarit të komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, dhe në bashkëpunim me Ansamblin “Gjilani” dhe Qendrën e Pavarur Kulturore, në Gjilan është mbajtur Festivali “Gjilani Fest 2021”. Ky aktivitet u mbajt për nder të 13-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës transmeton FemInfo. Deniza Limani, drejtoreshë në DKRS, ka theksuar se ky festival po mbahet në kohë pandemie, në kushte…

Read more