Fem Diaspora

Si po ndikon pandemia në gjumin tuaj?

Covid 19 ka ndikuar shumë që një numër i madh i njerëzve të ballafaqohen me pagjumësinë. Gjumi padyshim është një nga faktorët kyç të shëndetit të njeriut. Kualiteti i jetës, varet mes tjerash edhe nga cilësia e gjumit. Por pse kaq shumë njerëz, sidomos në kohën e pandemisë,  kanë vështirësi për të fjetur? Bazuar në diaa stuime shkencore, të cilave…

Read more

Pse Covid-19 mund të shkaktojë diabet, tregon një studim i ri!

Një grup shkencëtarësh nga e gjithë bota, besojnë se ka një numër në rritje provash, se Covid-19 mund të shkaktojë diabet tek disa pacientë. Profesor Francesko Rubino, nga Kolegji Mbretëror i Londrës, është në krye të një grupi ekspertësh që bën thirrje për një hetim të plotë mbi një lidhje të mundshme midis këtyre dy sëmundjeve. Duke parë një rritje…

Read more

Kush është Ghada Arnaut, shqiptarja që propozohet për pozitën e kryeministres në Liban

Ghada Arnaut tërhoqi vëmendjen me kandidaturën e saj për postin e kryeministrit në Liban. Ajo është një emër i njohur jo vetëm në Liban por dhe më gjerë në Lindjen e Mesme, e cila prej vitesh është zhvendosur në Kanada. Ghada ka pranuar se është më origjinë shqiptare dhe mbiemri i saj Arnauti tregon edhe më shumë për origjinën e…

Read more

Sa mund të ruhen antitrupat pas vaksinimit kundër Covid-19

Qëllimi i vaksinave të COVID-19 që po përhapen në të gjithë botën është të stimulojë sistemin tonë imunitar në krijimin e një përgjigjeje mbrojtëse kundër coronavirusit, veçanërisht duke gjeneruar antitrupa. Këto antitrupa qarkullojnë më pas në gjakun tonë derisa të jenë të nevojshme në të ardhmen, duke sulmuar dhe hequr coronavirusin shpejt nga trupat tanë nëse infektohemi. Si “mban mend”…

Read more

Shqiptarja e nominuar për çmimin “Inspirational Global Woman of the Year 2021 Award”

Jonela Hasani, e cila jeton dhe punon në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, është nominuar për “Inspirational Global Woman of the Year 2021 Award” nga “Global Woman Club”. Në datat 5 deri 8 mars 2021 do të zhvillohet “Global Woman Summit 2021”, gjatë të cilit do të bëhet shpërndarja e çmimit. Deri më 1 mars 2021 është i hapur votimi…

Read more

Naser Rafuna uron Adriana Matoshin për pozitën e deputetes, edhe pse ende nuk dihet nëse ajo ka marrë votat e mjaftueshme

Aktorja e njohur shqiptare, Adriana Matoshi, ka qenë kandidate për deputete në Zgjedhjet parlamentare 2021. Ajo garoi krah Lëvizjes Vetëvendosje me numrin 60, teksa edhe pse votimi ka përfunduar, nuk dihen ende rezultatet përfundimtare për deputetët që do të zënë ulëset në legjislaturën e ardhshme të Kuvendit të Republikës së Kosovës. Miku i saj i mirë, aktori Naser Rafuna publikoi…

Read more

Apel i mjekëve shqiptarë në botë: Vaksinohuni të mbroni veten dhe të tjerët

Procesi i vaksinimit anticovid që po zhvillohet në shumë vende të botës, është vlerësuar si mese i domosdoshëm nga mjekët shqiptarë që jetojnë dhe ushtrojnë veprimtarinë jashtë republikës së Shqipërisë. Lidhur me vaksinimin ka folur onkologjia në Zvicër, Elona Cekani. Në një intervistë për A2, Cekani ka thënë se kjo vaksinë mbron  individët por edhe të tjerë  dhe se duhet…

Read more

Kur do të vijë vaksina anti-Covid në Kosovë?

Derisa në shumë vende të botës tashmë ka nisur vaksinimi i popullatës kundër virusit koroba, në Kosovë ky proces nuk ka filluar ende. Ministri i Shëndetësisë në detyrë, Armend Zemaj, ka folur për këtë proces duke deklaruar se gjatë muajit shkurt vaksina anti-covid pritet të vijë në Kosovë. Sipas Ministrit, Zemaj, procesi i përgatitjes për ardhjen e vaksinave tashmë ka…

Read more

Kur do të përfundojë COVID-19: Efekti i vaksinës kundër virusit SARS-CoV-2

Pandemia COVID-19 Pandemia shpallet nga OBSH-ja në bazë të kritereve të cilat janë aktualizuar vite më parë. Ajo që e dallon pandeminë e COVID-19 nga pandemitë tjera në të kaluarën, janë masat rigoroze (“lockdown”, karantina), të cilat i kanë ndërmarrë qeveritë e shumë shteteve.  Kjo, për faktin se në fillim ka pasur skenarë të frikshëm, të bazuar në të dhëna…

Read more

Vaçe Zela, ikona e muzikë shqiptare. Sjellim në vëmendje njërën nga perlat e saj artistike (Video)

Vaçe Zela, ishte padyshim ikonë e rrallë e muzikës shqiptare. Kishte lindur në vitin 1939 në Lushnje derisa karrierën e saj e nisi qysh në moshë të re, repsektivisht në vitin 1962. Ajo debutoi në Festivalin e Këngës me këngën “Fëmija i Parë”. Ka qenë pikërisht ky momenti kur, skenës muzikore shqiptare iu shtua një yll i rralë, e cila…

Read more