Author page: Fem Magazinë

Ndahet nga jeta Fatime Haxhidema, njëra nga të plagosurat në shpërthimin në Ferizaj

E reja nga Ferizaj, Fatime Haxhidemaj, ka ndërruar jetë në spitalin e specializuar në Turqi, derisa po merrte trajtimin e nevojshëm. E ndjera, Haxhidema, është njëra nga të lënduarit e shpërthimit që ndodhi muajin e kaluar në njërin nga restorantet e Ferizajt, transmeton FemInfo. Për vdekjen e saj ka lajmëruar Komuna e Ferizajt. Me këtë rast kryetari Agim Aliu, ka…

Read more

Një mbyllje e re paralajmërohet në Paris

Është bërë e ditur se Parisi do t’i propozojë qeverisë një bllokim trejavor të qytetit në një përpjekje për të frenuar një rritje të fundit të infeksioneve të coronavirusit, tha të enjten nënkryetari i Bashkisë, Emmanuel Grégoire. Sipas mediave franceze, njoftimi vjen ndërsa kryeqyteti francez u vu nën mbikëqyrje të shtuar për shkak të përkeqësimit të treguesve të rasteve me…

Read more

Xhaketat e kësaj pranvere kanë të gjitha diçka të përbashkët

Rikthehemi sërish në vitet ’90-të. Xhaketa të shkurtra dhe të gjera tek shpatullat. Një palë xhinse, një T-shirt i bardhë, syzet e preferuara dhe jeni gati.  Këtë pranverë, pavarësisht llojit, xhaketat do të kenë të gjitha diçka të përbashkët. Jo domosdoshmërisht duhet të jenë masa juaj që t’ju përshtaten. Të lirshme, praktike dhe stil në të njëjtën kohë. E mira…

Read more

Ambasadorja, Ines Demiri, nis karrierën diplomatike në Izrael

Pas vendosjes së marrëdhënieve diplomatike me Izraelin, ambasadorja e Kosovës në këtë vend, Ines Demiri, tashmë ka udhëtuar drejt këtij shteti, ku së shpejti ajo do të ushtroj pozitën diplomatike. Kjo është bërë e ditur nga shefi i zyrës për Ballkanin në Ministrinë e Jashtme të Izraelit, Dan Oryan, përcjellë FemInfo. Diplomatja, Ines Demiri është qytetare e Kosovës me origjinë…

Read more

Joe Biden urdhëron sulmin e parë ushtarak si president i SHBA-së

Amerika sulmoi mbrëmë lokacionet e grupimeve ekstremiste të mbështetura nga Irani në Siri. Ky aksion u ndërmorr me me urdhër të presidentit Joe Biden, derisa lajmin për medie e konfrimoi John Kirby, zëdhënësi i Departamentit të Mbrojtjes, përcjellë FemInfo. “Goditjet u autorizuan në përgjigje të sulmeve të fundit kundër personelit amerikan dhe të koalicionit në Irak dhe kërcënimeve të vazhdueshme…

Read more

Jay-Z, pjesë e biznesit të shampanjave luksoze

Reperi miliarder Jay-Z është bashkuar me grupin luksoz LVMH, i cili bleu 50% të aksioneve në biznesin e tij të shampanjës $ 250 milion Armand de Brignac. “Ne provuam shampanjën e tij dhe vendosëm që të punojmë së bashku”, thanë menaxherët e verës të LVHM, e cila zotëron shtëpitë e famshme të shampanjës Dom Pérignon, Mowt & Chandon, Ruinart, Krug…

Read more

Infektologu Ilir Tolaj: Në Kosovë nuk është krijuar imuniteti kolektiv ndaj virusit korona

Infektologu, Ilir Tolaj ka deklaruar se shkaktarë i rritjes së rasve me koronavirus në Kosovë është fushata zgjedhore, për zgjedhjet e 14 shkurtit. Këtë e ka thënë Tolaj, në një intervistë për Ekonomia Online, duke potencuar se trendi në ulje i rasteve të prekura me Covid-19 u prish si rrjedhojë e pakujdesisë së politikanëve gjatë fushatës zgjedhore, përcjellë FemInfo. “Padyshim…

Read more