Author page: phito

Si të ruani të freskëta bananet tuaja për një javë!

Ju blini banane, por nuk keni për t’i ngrënë ato, kështu që kur ato bëhen të zeza, zakonisht përfundojnë në plehra. Me këtë trik të dobishëm, bananet do të qëndrojnë të freskëta, të forta, të shijshme dhe kryesisht të verdha më gjatë. Bananet janë shumë të shëndetshme, përmbajnë shumë minerale, vitamina dhe fibra dhe janë të mira për t’u ngrënë…

Read more

Trendët e ngjyrave të dushit për sy. Cilat janë ngjyrat ideale? Zëvendësoni dushin tuaj të zi të cilin tash e sa kohë e keni në përdorim, me një nga ngjyrat e hapura dhe të guximshme dhe transformoni plotësisht pamjen tuaj. Nëse jeni aktive në rrjetet sociale, besojmë se keni hasur në shumë fotografi që vërtetojnë këtë trend. Blogeret e bukurisë,…

Read more

Si ti ruajm bananet e fresketa

Si të ruani të freskëta bananet tuaja për një javë! Ju blini banane, por nuk keni për t’i ngrënë ato, kështu që kur ato bëhen të zeza, zakonisht përfundojnë në plehra.Me këtë trik të dobishëm, bananet do të qëndrojnë të freskëta, të forta, të shijshme dhe kryesisht të verdha më gjatë.Bananet janë shumë të shëndetshme, përmbajnë shumë minerale, vitamina dhe…

Read more

Virusi Covid 19 dhe shendeti mendor

Si po ndikon virusi Covid-19 në shëndetin mental Nuk ekzistojnë rregulla strikte të faktuara për virusin Covid -19. Nuk ka udhëzues të sakt që shpjegon se si duhet të bëhet izolimi, si duhet të përgatiten spitalet ose çfarë mund të presim kur bizneset fillojnë të hapen përsëri. E vërteta është, shumica e asaj që ne po bëjmë është e panjohur…

Read more

Shujta e mengjesit me spinaq

NISENI DITËN MBARË DUKE KONSUMUAR SPINAQFoto1 Dietologët në vazhdimësi këshillojnë që njerëzit t’i kushtojnë prioritet mëngjesit, në veçanti ata që kanë problem me mbipeshën.Një përzierje e freskët ( green smoothie), do të ishte shujta ideale për të mbajtur regjim ushqimor të shëndetshëm.Konsumimi i një gote smoothie me spinaq në mëngjes, ndihmon që ju të mos e ndjeni urinë dhe lodhjen…

Read more

Qofte me patate

Qofte me patate Përbërësit: 4 patate të grira në rende1 vezë2 lugë gjelle miell1 qepë1 lugëz kripë¼ lugëz pipervaj per skuqjemagdanozajkë të thartë Përgatitja: Patatet lahen në ujë të ftohtë, pastaj grihen në rende.Vendosini në një enë të thellë, shtoni vezën, miellin, qepën e grirë në rende, ajkën kripën e piperin.Bashkojini mirë derisa të fitoni një masë homogjene.Vajin ngroheni në…

Read more

Muffins me djath

Muffins me djath dhe qepë Përbërësit:16 lugë gjelle miell të bardhë12 lugë kos12 lugë vajgjysme luge qaji krip1 qese pluhur për pjekje2 vezë6 bishta qepësh të reja300 gram djathPërgatitja:Ndizeni furrën në 250 grade.Në një enë të thellë theni dy vezë, shtoni kosin dhe vajin, përzieni mirë me mikser dore. Shtoni gradualisht miellin dhe pluhurin për pjekje duke e përzier vazhdimisht.…

Read more

Receta me Kus Kus

Shpejt dhe shijshëm : Receta me kus kus për te gjitha shijet Edhe pse me origjinë nga Afrika e Veriut, sot mund ta quajmë padyshim një pjatë ndërkombëtare, pasi që tashmë është një nga produktet që konsumohet në çdo shtëpi në mbarë botën.Në ato ditë kur keni dilema se çfarë të gatuani dhe doni diçka të shpejt dhe të shijshme,…

Read more

Makarna me mish te bluar vici

Makarona me mish të bluar viçi Përbërësit: ▪ ½ kg mish të bluar viçi▪ 1 kokë qepë▪ 4 lugë përzierje erëzash▪ 2 filxhanë ujë▪ 200 g domate të grirë▪ 400 g salcë domatesh▪ 200 g kokrra misri▪ 1 qese makarona▪ kripë dhe piper▪ djathë i grirë në rende/ parmezan▪ presh të freskët, të grirë Përgatitja: Fillimish fërgohet qepa në vaj…

Read more

Embesire me molle

Ëmbëlsirë me mollë pak më ndryshe Përbërësit: Për bazën:gjysmë gote miellgjysmë gote tërshërëgjysmë gote sheqer integralgjysmë luge e vogël pluhur për pjekje1/4 e lugës së vogël kanellëpak krip1/3 e gotës buter Për fillin:3-4 molla të qëruara dhe të grira3 lugë gjelle buter i shkrirë2 lugë gjelle miell1 lugë gjelle lëng limoni3 lugë gjelle qumësht1 lugë e vogel vanilë1/4 e gotës…

Read more