Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka thirrur një takim të papritur me udhëheqësit e shteteve federale, të mërkurën në mëngjes.

Sipas Reuters numri një i Gjermanisë këtë takim e ka ftuar për të diskutuar për pandeminë pasi një ditë më parë ranë dakord për të zgjatur bllokimin.

Në bisedimet e të hënës me udhëheqësit e 16 shteteve të Gjermanisë, Merkel kishte shtyrë për një qëndrim më të ashpër për të luftuar pandeminë, duke përmbysur planet për një rihapje graduale të ekonomisë, ashtu si kishin rënë dakord më parë këtë muaj pas një rritje të mprehtë të shkallës së infeksionit.

Por kryeministrat shtetërorë u kthyen në bisedimet që filluan në orët e para të së martës, duke rënë dakord vetëm për të thirrur qytetarët të qëndronin në shtëpi për pesë ditë gjatë pushimeve të Pashkëve për t’u përpjekur të thyejnë një valë të tretë të pandemisë.

Masa tërhoqi kritika nga të gjitha palët, me bizneset që ankoheshin për bllokimin e zgjatur dhe ekspertët mjekësorë thanë që masat e reja nuk ishin aq të forta sa për të parandaluar përhapjen eksponenciale të varianteve më infektive të virusit.

Armin Laschet, udhëheqësi i Demokristianëve të Merkel dhe Kryeministri i shtetit më të populluar të Gjermanisë, i tha parlamentit rajonal se ai priste një diskutim shumë kritik për atë që kishte ndodhur gjatë bisedimeve më parë këtë javë.

CDU e Merkel është vënë nën zjarr në rritje për trajtimin e saj të pandemisë për shkak të ritmit të ngadaltë të vaksinimeve dhe një skandali korrupsioni mbi prokurimin e maskave të fytyrës, duke dëmtuar vlerësimet e sondazheve të saj përpara zgjedhjeve kombëtare në shtator.

Gjermania raportoi 15,813 infeksione të tjera të Mërkurën, duke e çuar totalin në 2,690,523, ndërsa numri i të vdekurve u rrit me 248 në 75,212.

Numri i rasteve për 100,000 në shtatë ditët e fundit, të cilat qeveria ka përdorur si një metrikë kryesore për të vendosur mbi hapat e bllokimit, ishte i qëndrueshëm në 108.