Kos, nje filxhan çaj apo leng portokalli, keto duket se janë ushqimet kryesore të vaktit të mëngjesit, por, faktikisht një pjesë e mirë e tyre mund ta dëmtojnnë stomakun bosh në mëngjes.

Në vijim sjellim një listë të ushqimeve që nuk duhen dhe atyre të domosdoshme për t’u konsumuar në mëngjes.


Karamelet: Ngrënia e tyre në mëngjes rrit ndjeshëm nivelin e sheqerit në sasi të bollshme. Më kalimin e kohës kjo do të shkaktojë diabetin.

Kosi dhe nënproduktet e tjera të qumështit: Nëse hani kos kur e keni totalisht stomakun bosh atëherë acidi hidroklorik I formuar në stomak, do të vrasi bakteret laktike. Kështu që përdorimi I nënëprodukteve të qumështit në mëngjes ka pak benefite për trupin tuaj.

Dardha: Fibrat përbërëse të dardhas mund të dëmtojnë membranën mukotike të stomakut nëse jemi ende pa ushqim.

Domatet: Bëjnë pjesë te ushqimet e ndaluara në mëngjes pasi kanë një nivel të lartë të acidit tanik i cili rrit ndjeshëm nivelin e aciditetit të stomakut. Kjo gjendje mund të shkaktojë dhe ulcër gastrike.

Kastraveci dhe perimet e tjera të gjelbërta: Perimet e gjelbërta janë të pasura me amino acide. Konsumimi I tyre me në stomak bosh do të shkaktonte djegje në zemer, dhembje të muskujve abdominal.

Bananet: Nëse konsumamoni banana ende pa ngrën gjë, athëherë do të rritet menjëherë niveli i magnesit duke shkaktuar probleme me zemrën.
6-Lëngu i portokallit. Agrumet përmbajnë aciditet të lartë. Kështu që konsumimi I tyre në orët e para të mëngjesit rrit ndjeshëm rrezikun ndaj ulcerës gastrike.


Cfarë duhet të hamë ?


Dirthërat: Ndimojnë në eleminim e toksikeve dhe normalizojnë mikroflorën në stomak.

Tabletat e grurit: Dy tablet të tilla ndimojnë në rritjen e vitaminës E dhe fitojmë 10% e acidit folic që I duhet patjetër djetës tonë ditore.
Vezët: Sipas studimeve ngrënia e vezës në mëngjes ndimon në eleminimin e disa kalorive të panevojshme gjatë ditës.

Buka me fara lini dhe pa maja: Karbohidratet në bukë janë të domosdoshme për trupin tuaj.Koha më e mirë për ta përdorur është mëngjesi I herët.

Arrat: Nëse konsumojmë arra në mëngjes normalizojmë nivelin e pehashit në stomak.


Mjalti: Ndimon në zgjimin e trupit tuaj në mëngjes, rrit energjin, ndimon në aktivizimin normal të trurit. Si dhe rrit hormonin e serotonit.