A mund t’ju ndihmojë vitamina C dhe zinku për të luftuar Covid-19?

Jo, madje as në doza të larta, sipas provës së parë të rastësishme klinike për të testuar dy vitaminat nën mbikëqyrjen mjekësore.

Pavarësisht nga përdorimi i popullarizuar i vitaminës C dhe zinkut për të luftuar ose zvogëluar ashpërsinë e ftohjeve virale dhe gripit, studimi i ri, i botuar të premten në JAMA Network Open, zbuloi se dy vitaminat nuk kishin asnjë përfitim për njerëzit që janë të infektuar me Covid.

‘Fatkeqësisht, këto 2 vitamina nuk arritën të përmbushin efektin e tyre’, shkroi Dr. Erin Michos.

Prova klinike dha doza të larta të secilit suplement vetëm dhe në kombinim në 214 të rritur që po shëroheshin në shtëpi. Një grup i katërt mori kujdes standard, të tilla si pushimi, hidratimi dhe ilaçet për uljen e etheve, por pa vitamina.

Dozat e larta, megjithatë, shkaktuan disa efekte anësore të pakëndshme për pacientët që marrin suplemente.

“Më shumë efekte anësore (nauze, diarre dhe ngërçe në stomak) u raportuan në grupet të cilët I merrnin vitaminat sesa në grupin e zakonshëm të kujdesit”, shkruajti Michos, një profesor i asociuar i mjekësisë në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Johns Hopkins dhe Cainzos-Achirica, një ndihmës profesor i kardiologjisë parandaluese në Houston Methodist.

Vitamina C është një antioksidant i njohur dhe luan një rol thelbësor në mbështetjen e sistemit imunitar. Edhe pse nuk është vërtetuar se parandalonë sëmundjen, studime të tjera kanë zbuluar se vitamina C mund të shkurtojë ftohjet me 8% tek të rriturit dhe 14% tek fëmijët.

Përdorimi i vitaminës C pas fillimit të simptomave të ftohjes, nuk duket se është i dobishëm, sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit.

Zinku mund të ndihmojë aftësinë e një qelize për të luftuar infeksionin, tha studimi, “ndërsa ka prova se mungesa e zinkut rrit citokinat pro-inflamatore dhe ul prodhimin e antitrupave”.

Por çfarë do të thotë kjo në jetën reale? Nëse merret brenda 24 orëve nga shenjat e para të një ftohjeje, zinku mund të zvogëlojë gjatësinë e një të ftohti me vetëm një ditë, u gjet një përmbledhje e 13 studimeve.

Marrja e mbi 2,000 miligramë të vitaminës C në ditë mund të shkaktojë urth, ngërçe në stomak, të përziera, të vjella, diarre dhe dhimbje koke. Sasia mesatare ditore e rekomanduar e vitaminës C është 75 miligramë për gratë e rritura dhe 90 miligramë për burrat.

Mbi 40 miligramë zink çdo ditë mund të shkaktojë tharje të gojës, të përziera, humbje të oreksit dhe diarre, plus që mund të ketë një shije të keqe metalike.

Përdoruesit afatgjatë mund të kenë “nivele të ulëta bakri, imunitet më të ulët dhe nivele të ulëta të kolesterolit HDL (kolesteroli” i mirë “), sipas NIH. Në vitin 2009, FDA paralajmëroi publikun kundër përdorimit të sprejve për hundë të zinkut sepse ato ishin të lidhura me më shumë se 100 raste të humbjes së nuhatjes.

Hulumtimi vazhdon

Shkencëtarët po vazhdojnë të eksplorojnë përdorimin e vitaminave dhe shtesave në trajtimin e Covid-19.

Provat e rastësishme janë aktualisht në proces për të parë nëse suplementet e vitaminës D mund të ndihmojnë – përveç mbështetjes së rritjes së shëndetshme të kockave, vitamina D ka veti anti-inflamatore.