Për muaj me radhë thashethemet po ziejnë: presidenti rus ka një vajzë të fshehtë.  A është Vladimir Putin si Francois Mitterand?

Zyra e shtypit e Kremlinit me forcë e mohon dhe as nuk e di se kush e përhapi këtë histori, e cila gjithashtu u mor nga kundërshtari Alexei Navalnyj në videon e fundit të titulluar Pallati i Putinit (vlera e pasurisë në Detin e Zi vlerësohet në 1, 3 miliardë dollarë) , parë nga miliona rusë në internet.

Një video, që doli disa ditë pas arrestimit të blogerit më 17 janar të vitit të kaluar në kthimin e tij në atdhe nga trajtimi në Gjermani për helmimin e njohur dhe që ngjalli reagime të shumta në një vend që po përbellet me një krizë të rëndë ekonomike.

Ai gjithashtu shërbeu për fillimin e dy ditëve të protestave të paautorizuara në 23 dhe 31 Janar.

Por, kush është 17-vjeçarja Elizaveta Krivonogikh? Pyetja është bërë nga shumë njerëz, jo vetëm në Rusi, por edhe në Angli, ku e reja besohet se jeton aktualisht.

Të parët që vunë re ngjashmërinë e pabesueshme të vajzës së pasur me kreun e Kremlinit ishin reporterët nga faqja hetimore ruse Proekt, gjatë nëntorit të kaluar. Nëna e tij Svetlana Krivonogikh është përfituese e një kompanie që mban një sasi të caktuar aksionesh në bankën Rossija, nën sanksione nga Perëndimi pas krizës së Ukrainës në 2014, për lidhjet e saj me elitën politike federale. Proekt vlerëson se vlera totale e pronave të njohura dhe pasurive të saj është afërsisht 100 milion dollarë.

Proekt siguroi kopjet e disa dokumenteve të paspecifikuara – ndoshta certifikatën e lindjes së Elizaveta – që nuk tregonte mbiemrin e babait të saj. Testet vijuese të njohjes së fytyrës në kompjuter theksuan ngjashmërinë midis presidentit dhe vajzës me 70.44%. Në disa fotografi kjo përqindje arrin 75%.

Kush është Svetlana Krivonogikh në të vërtetë?

E lindur në 1975, nga Shën Petersburg, kameriere me profesion, ajo jetoi për një kohë të gjatë me nënën e saj në një apartament të thjeshtë në kryeqytetin Baltik. Pastaj do të dashurohej me një person anonim, kështu që do t’u tregonte të njohurve, dhe që nga ajo kohë jeta e saj ka ndryshuar. Gruaja u zhvendos në një lagje rezidenciale, ku jetojnë elitat e ish-Leningradit. Sipas reporterëve të Proekt, miqësia e mundshme me bamirësinë filloi në mesin e viteve 1990. Gjatë asaj kohe, Putini mbajti pozicione të ndryshme në Bashkinë e Shën Petersburgut, përpara se të transferohej për të punuar në Administratën Presidenciale në Moskë. Që nga viti 1983, kreu i Kremlinit është martuar me Liudmila Shkrebneva, me të cilën ka dy vajza Marija dhe Ekaterina ( të panjohura për publikun e gjerë, nuk ka fotografi të tyre; veçse kur ishin fëmijë mysafirë për pushime në vilën e Silvio Berlusconi në Sardenja ) – dhe nga e cila ai u divorcua në 2013. Gjithashtu sipas Proekt, historia midis Svetlana dhe dashamirësit do të kishte përfunduar rreth dhjetë vjet më parë. Aktualisht, siç kujtohet në videon e tij Navalnyj, Putini do të ishte i lidhur romantikisht me ish-gjimnasten Alina Kabaeva, por nuk ka asnjë konfirmim zyrtar.

Elizabaveta misterioze lindi në Mars 2003. Si të gjitha vajzat e moshës së saj, ajo postoi foto të shumta me fytyrën e saj në pamje të plotë në rrjetet sociale, por më pas pothuajse të gjitha do të fshiheshin. Gruaja e re është shumë e bukur, e hollë, bjonde.

Bukuroshe klasike sllave. Padyshim që asaj i pëlqen moda dhe ka postuar foto me artikuj të shumtë. Shtypi britanik arriti të identifikojë një person që është në shoqërinë e tij në një klip në TikTok. Për gazetën Daily Mail ai është 20-vjeçari Robert Skigin, një ish-student në Londër, nip i një biznesmeni të njohur të Shën Petersburg, i cili la trashëgim 600 milion euro pas vdekjes së tij.

Burimi: Express