Një tërmet prej 5.1 ballësh goditi Zagrebin në orën  6:28 të mëngjesit të hënën, sipas Qendrës Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare.

Sipas raportimeve të para, pas tërmetit të parë, zona e Petrinja u godit nga dy tërmete relativisht të forta në një periudhë të shkurtër kohore.

 

Tani për tani nuk dihet se çfarë dëmesh janë shkaktuar, por autoritetet kanë  konfirmuar dëmtime në disa ndërtesa dhe shumë njerëz tashmë po ankohen për muret e çara dhe oxhaqet në zonën e Sisakut.