Të dhënat pozitive për vaksinën ndaj COVID-19 të BioNTech dhe partnerit amerikan Pfizer Inc, janë një sukses i pabesueshëm për çiftin që qëndron pas firmës gjermane të bioteknologjisë, të cilët i kanë kushtuar jetën e tyre punës për të përdorur sistemin imunitar kundër kancerit.

Sipas Reuters, kompania Pfizer tha të hënën se vaksina e saj eksperimentale ishte më shumë se 90% efektive në parandalimin e COVID-19, bazuar në të dhënat fillestare nga një studim i madh.

Pfizer dhe BioNTech janë prodhuesit e parë të ilaçeve që tregojnë të dhëna të suksesshme nga një test klinik në shkallë të gjerë rreth një vaksine për koronavirusin.

Kompanitë thanë se deri më tani nuk kanë gjetur shqetësime serioze të sigurisë dhe presin të kërkojnë autorizimin e përdorimit nga autoritetet shëndetësore në SHBA-së më vonë këtë muaj.

Nga një djalë i një emigranti turk që punon në një fabrikë Ford në Këln, Shefi Ekzekutiv i BioNTech, Ugur Sahin, 55 vjeç, tani figuron në mesin e 100 gjermanëve më të pasur, së bashku me gruan e tij dhe anëtarin tjetër të bordit Oezlem Tuereci, 53, sipas “Welt am Sonntag”.

Vlera e tregut e BioNTech e listuar nga Nasdaq, të cilën dyshja e bashkëthemeluan, ishte rritur në 21 miliardë dollarë nga e premtja nga 4.6 miliardë dollarë një vit më parë, me firmën që do të luante një rol të madh në imunizimin masiv kundër coronavirusit.

Pavarësisht arritjeve të tij, ai kurrë nuk ndryshoi nga të qenit tepër i përulur dhe i ndjeshëm”, tha Matthias Kromayer, anëtar i bordit të firmës së kapitalit sipërmarrës MIG AG, fondet e së cilës kanë mbështetur BioNTech që nga fillimi i saj në vitin 2008.

Ai shtoi se Sahin zakonisht hynte në takime biznesi i veshur me xhinse dhe mbante përkrenare dhe çantë shpine biçikletash me vete.

Duke ndjekur ëndrrën e tij të fëmijërisë për të studiuar mjekësi dhe për t’u bërë një mjek, Sahin punoi në spitalet mësimore në Këln dhe qytetin jugperëndimor të Homburgut, ku u takua me Tuereci gjatë karrierës së tij të hershme akademike.

Burimi: Telegrafi