Aroma e keqe e gojës mund të jetë e sikletshme dhe më shumë se 80 milion njerëz vuajnë nga ajo në të gjithë botën.

Sidoqoftë, mbartja e një mollë të freskët ose çamçakëz është sigurisht një mundësi për ta eliminuar atë. Gjithashtu disa opsione të tjera janë:

Mollët dhe karotat përmirësojnë tretjen dhe mbajnë sistemin e tretjes të shëndetshëm. Pra, kjo do të thotë që nuk do të ketë më formim të gazit në stomak, i cili nëse lëshohet përmes gojës mund të shkaktojë një erë të tmerrshme.

Gjithashtu, frutat dhe perimet e freskëta inkurajojnë prodhimin e pështymës në gojë që mund të largojë bakteret që shkaktojnë frymë të keqe nga dhëmbët, gjuha dhe mishrat e dhëmbëve.

https://www.instagram.com/p/B1W9X-VABXr/

Hani perimet tuaja: Fryma e keqe mund të jetë një simptomë refleksit të acideve ose çrregullimeve të tjera të tretjes. Këto probleme rrallë do të ndodhin nëse sistemi juaj imunitar është i fortë dhe ngrënia e perimeve është një ndihmesë e madhe.

https://www.instagram.com/p/B1FwfN_lucQ/

Kosi: Bakteret e mira të pranishme në kos mbajnë të shëndetshëm sistemin tretës, duke zvogëluar kështu mundësinë e aromës së keqe të gojës.

Çaji jeshil: Pirja e çajit jeshil ka shumë përfitime shëndetësore, të cilat përfshijnë përmirësimin e funksionit të trurit dhe zvogëlimin e rrezikut të formave të caktuara të kancerit. Ndihmon gjithashtu në detoksikimin e trupit dhe në këtë mënyrë zvogëlon erën e keqe të trupit dhe aromën e keqe të gojës.

Çaji jeshil përmban gjithashtu një antioksidant natyral të njohur si katekina i cili ndihmon në luftimin e baktereve në gojë që shkaktojnë frymë të keqe.

Burimi: Living