Regjisori italian Luca Guadagnino prezantoi dokumentarin “Salvatore – Këpucari i ëndrrave” në edicionin e 77-të të Festivalit të Filmit në Venedik.

Dokumentari është një për disenjatorin e këpucëve luksoze Salvatore Ferragamo.

Dokumentari biografik flet për ngritjen e këpucarit dhe sipërmarrësit Salvatore Ferragamo nga vitet e tij te hershme deri tek suksesi botëror.

I lindur në qytetin e Napolit një këpucëtar pa para, Salvatore përshkoi oqeanin Atlantik deri në brigjet me diell të Kalifornisë në kërkim të një fati më të mirë.

Kombinimi i aftësive të tij artizanale, prirja e tij artistike e mendimit përpara dhe stili i tij “mediteran” e bëri Salvatore Ferragamo një njeri të pasur dhe të respektuar.

Kulmi i vizionit të tij u konsolidua me kthimin në vendlindjen e tij në Itali.

Kjo lëvizje synonte të dërgonte më tej tërheqjen e markës duke shfrytëzuar sfondin estetik të skenës fiorentinase kur u shiste klientëve amerikanë të dashuruar me modën italiane.

“Unë e mora librin e Salvatore Ferragamo , të cilin e lexova me pasion dhe në një bisedë me Francesco Melzi d`Eril thashë: ky mund të jetë një film i mrekullueshëm.  Pas kësaj ndodhi takimi me familjen e Ferragamos, ku diskutuam dëshminë e pabesueshme të tij, figurës së tij titanike të krijuesit, sipërmarrësit, shpikësit dhe mbi atë që mund të ishte mënyra më e mirë për ta transferuar atë në ekranin e kinemasë. Forma e dokumentarit instinktivisht dukej më e përshtatshme, më adekuate, pikërisht sepse do të na kishte lejuar të dëgjonim dhe të shihnim një mijë shtresa të mundshme të jetës së Ferragamos”.

Filmi u prezantua në kuadër të Festivalit të Filmit të Venecias, ngjarja kinematografike më e vjetër në botë. Festivali i parë në qytetin e lagunës u zhvillua në 1932 në Lido të Venecias.

Sot, ai konsiderohet si një nga ngjarjet më të shquara artistike në shkallë ndërkombëtare dhe shpesh citohet nga kritikët e filmit si një festival./femmagazine.3klikanet.local