Osteoporoza është një sëmundje që lidhet me humbjen e indit kockor, duke i bërë eshtrat tuaja më të brishta dhe më të prirura ndaj thyerjes. Në fakt indi kockor shpërbëhet dhe riparohet vetë, por kur riparimi nuk ndodh në të njëjtat ritme me shpërbërjen, ndodh osteoporoza.

Osteoporoza lidhet zakonisht me mungesën e kalciumit ose vitaminës D. Mungesa e vitaminës K, manganit, zinkut, borit dhe bakrit janë gjithashtu faktorë që ndikojnë tek kjo sëmundje pasi këto vitamina dhe minerale luajnë rol në formimin e kockave.

Osteoporoza lidhet edhe me ndryshimet hrmonale në trup. Kjo është arseja pse ko sëmundje është shumë e pranishme tek gratë pas menopauzës, pasi trupi i tyre prodhon më pak hormone si estrogjeni dhe progresteroni.

Nëse jeni diagnostikuar me osteoporozë ose jeni të rrezikuar nga kjo sëmundje, është e rëndësishme të keni një regjim të shëndetshëm dhe t’i nënshtroheni një diete strikte. Ekzistojnë disa medikamente natyrale për trajtimin e osteoporozës.

Ushtrime të rregullta. Ecja, joga, aerobia dhe kërcimi janë disa ushtrime që ndihmojnë shumë. Të gjitha ato e lejojnë trupin të funksionojë kundra gravitetit dhe të mbajë peshën tuaj, një fenomen që e detyron kockën të krijojë inde të reja.

Shmangni duhanin. Ekzistojnë disa përbërës tek duhani të cilat i bëjnë gratë të kalojnë më shpejt në menopauzë. Autoritetet shëndetësore pohojnë se duhanirja gjithashtu mund të ndikojë negativisht në humbjen e indit kockor.

Kufizoni alkoolin. Ekspertët thonë se konsumi i moderuar i alkoolit (2 doza në ditë për burrat dhe një për gratë)jju bën mrë. Tejkalimi i këtyre dozave pasohet me një numër të lartë efektesh negative për trupin dhe një prej tyre është edhe dobësimi i kockave.

Reduktimi i kafeinës. Sipas një studimi, kafeina në një filxhan kafeje e bën kalciumin e qumështit të pavlerë. Kështu që limitojini dozate saj. Gjithashtu mban mend se çaji dhe pijet me gaz përmbajnë gjithashtu kafeinë.

Merrni sa më shumë rreze dielli. Të qëndruarit në diell për 15-20 minuta është mjaftueshëm për të mbajtur vitaminën D në vlerat optimale. Vitamina D është e nevojshme për absorbimin e kalciumit në trup.

Merrni mjafueshëm vitaminë K. Ky nutrient është i nevojshëm për mbajtjen e kalciumit në kocka, për fuqizimin dhe parandalimin e humbjes së indit kockor. Ushqime të pasura me këtë vitaminë janë perimet jeshile sidomos lakrat e Brukselit, lakra kale, brokoli e spinaqi. Shtoni yndyrnat e shëndetshme në dietën tuaj sepse janë të domosdoshme për absorbimin e vitaminës K.

Merrni mjaftueshëm acide yndyrore omega 3. Sipas ekspertëve, acidet yndyrore omega-3 në dietën tuaj janë të rëndëishme për kocka të forta. Disa burime të shkëlqyera të këtyre acideve janë farat e linit, arrat, soja, salmoni, sardelet, toni dhe karkalecat e detit.

Merrni dy lugë gjelle gjalpë kikiriku në ditë. Magnezi është shumë i rëndësishëm në rindërtimin dhe ruajtjen e indit kockor dhe ky mineral gjendet me shumicë në gjalpin e kikirikut. Merrni dy lugë gjelle gjalpi kikiriku për të përfituar afërsisht 50 mg magnez.

Hani banane. Nuk është më sekret që bananet janë shumë të pasura me kalium i cili i bën shumë mirë zemrës. Ky mineral që bananet e kanë me shumicë është gjithashtu vital për të forcuar kockat, sidomos ato të shpinës dhe ijeve.

Shtoni kosin e plotë në regjimin tuaj të përditshëm. Kosi ështëi  pasur me kalcium i cili forcon kackat. Shumë njerëz që kanë intolerancë laktoze, përsëri e konsumojnë kosin për të marrë përfitimet e kalciumit prej tij, pasi laktoza e gjendur tek kosi shkatërrohet.

Merrni vaj kokosi. Shumë gra mund të marrin përfitime nga konsumi i rregullt i vajit të kokosit pasi parandalon humbjen e kockave të shkaktuar nga ndryshimet hormonale në menopauzë.

Pini lëng portokalli. Studimet kanë treguar se vitamina C e gjendur tek lëngui i portokallit është e domosdoshme për t’i mbajtur kokcat në top-formë. Është ide e mirë të konsumoni lëng portokalli që është i pasur me klacium të shtuar për të mbajtur osteoporozën larg.

Burimi: Living